Народна медицина
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Гриби
Трави
Бджільництво
Головна » Статті » Трави » Зозулинець

Зозулинець блощичний (Orchis coriophora)


Багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Бульби кулясті або яйцевидні, іноді (дуже рідко) довгасті. Стебло циліндричне або злегка гранчасте, 15—30 (45) см заввишки, вкрите листками майже до суцвіття. Листки сизувато-зелені, досить численні (до 8-10), лінійні або лінійно-ланцетні, гострі, спрямовані вгору; нижні — до 8—9 мм завширшки; верхні — згорнуті навколо стебла. Квітки неправильні, брудно-бурувато-пурпурові, з запахом клопів, зібрані в багатоквітковий, густий, довгастий колос; шолом дзьобовидно-загострений; губа трилопатева, повисла; шпорка зігнута, конічна, повисла, вдвоє коротша за зав'язь. Плід — коробочка. Цвіте у червні—липні.

 

Поширення. Рідкісна рослина. Трапляється на заболочених луках, по вологих чагарниках і западинках у Лісостепу, розсіяно — в Карпатах, на Поліссі, на Розточчі-Опіллі й рідко — в Степу. Занесена до Червоної книги України.

 

Заготівля і зберігання. Заготовляти в місцях зростання категорично заборонено. З лікувальною метою використовують вирощені на плантації бульбокорені, які збирають одразу після цвітіння рослини. Заготовляють лише молоді, дочірні бульби, старі бульби викидають. Зібрані бульби добре миють, на 4—5 хв. занурюють у киплячу воду, а після цього сушать на відкритому повітрі, під наметом або в сушарці при температурі 50—55°. Одержана таким чином сировина називається «бульби салеп» (Tubera Salep). З 10 кг сирих бульб одержують 1 кг сухих. Зберігають у невологих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 6 років. Аптеки салеп не відпускають.

 

Хімічний склад. Бульбокорені містять слиз (до 50%), крохмаль (до 27%), декстрин, пентозани, сахарозу тощо.

 

Фармакологічні властивості і використання. Салеп — добрий обволікаючий, протизапальний і загальнозміцнюючий засіб. Він перешкоджає всмоктуванню шкідливих речовин з шлунково-кишкового тракту. Як обволікаючий і протизапальний засіб салеп призначають при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів та при запаленні шлунково-кишкового тракту. Ефективним є ви­користання салепу при бронхітах, гастроентеритах, колітах і виразковій хворобі. Слиз салепу п'ють при отруєнні, щоб затримати всмоктування отрути. Застосовують у вигляді слизу перорально і в клізмах. Дійовим засобом вважається салеп при загальному виснаженні організму, зумовленому тривалими кровотечами, фізичною і розумовою перевтомою й туберкульозом та при імпотенції. Порошок старих бульб вважався абортивним і протизаплідним засобом, а також засобом, що регулює місячні. Настій трави любки вважався сечогінним, потогінним і гіпотензивним засобом. Насіння використовували при епілепсії.

 

Лікарські форми і застосування. Слиз (Mucilago Salepi) — 2 г порошку салепу ошпарюють 200 мл окропу, збовтують 10—15 хв. і приймають по 1 чайній або десертній ложці 2—3 рази на день. Приготовлений слиз зберігають у холодильнику.

 

 



Джерело: http://fitoapteka.org/herbs-z/2099-orchis-coriophora
Категорія: Зозулинець | Додав: krag (25.07.2012)
Переглядів: 2101 | Теги: Зозулинець блощичний | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Loading...